Po serii jasnych piw z Acorn Brewery dziś kolej na odmianę ciemną.
Nawiązujący do historycznych tradycji angielskiego brown portera – Old Moor Porter.
Ze stałej oferty piw butelkowanych z browaru Acorn z Barnsley pozostały mi do omówienia jeszcze dwa piwa – porter i imperial stout.
Do dzisiejszej degustacji wybrałem pierwsze z nich.
Piwo nazywa się Old Moor Porter i jest to, jak opisuje je sam browar, „pełnotreściwy porter w stylu wiktoriańskim”.
Kilka informacji na temat powstania piwa o nazwie porter zawarłem tutaj.
Przypomnę tylko, że jego początki sięgają lat trzydziestych XVIII wieku. Powstało w wyniku zmieszania trzech gatunków ale: pale, mild i brown. Było napojem klasy robotniczej, m.in. tragarzy (ang. porters).
Porter utrzymywał swoją dużą popularność w Anglii przez cały wiek XIX (pochodzi od niego mocniejsza wersja nazwana stout).
Załamanie nastąpiło po I Wojnie Światowej, a po II wojnie porter praktycznie zanikł całkowicie.
Odrodzenie stylu nastąpiło w latach 1970-tych wraz z powstawaniem kolejnych tzw. browarów craftowych.
Omawiane dzisiaj piwo nawiązuje do tradycyjnego portera angielskiego (zwanego też brown porter), który w Anglii nazywany jest po prostu porterem.
W odróżnieniu od np. robust portera – odmiany mocniejszej i bardziej palonej, porter angielski jest słabszy alkoholowo i zawiera więcej smaków słodkich i karmelowych. I właśnie tego rodzaju porter był popularny w XIX wieku, wśród robotników w epoce wiktoriańskiej, o której wspomina browar Acorn.
Old Moor Porter to zdobywca wielu nagród i tytułów.
Długo by wymieniać wszystkie, które otrzymał, ale są wśród nich np. złoto w konkursie SIBA North Beer Competition 2004, złoto w konkursie SIBA 2012, złoto na Sheffield Steel City Beer Festival 2013, czy wreszcie złoto w konkursie International Bottled Beer Awards 2015.
Portera tego Acorn warzy wykorzystując słody: jako podstawowy Maris Otter, dalej karmelowy Crystal, czekoladowy lekko palony Pale Chocolate oraz palony karmelowy Black.
Użyto jednej odmiany chmielu – angielskiego Challengera.
Nazwa: OLD MOOR PORTER (Porter, alc. 4,4% ABV)
|
![]() |
![]() |
![]() |
Kolor piwa brunatno-wiśniowy. Piana beżowa, niska, dosyć szybko opadająca. |
![]() |
Wyraźne aromaty kawy, palonego słodu, nuty dymne. |
![]() |
Bazę smakową tego portera tworzy mix smaków kawy, czekolady, karmelu. Na dalszym planie wyczuwalne są nuty wędzone (wędzone śliwki), a także lukrecja. Obecna wyraźnie słodycz jest kontrowana przez wytrawność goryczki. Goryczka przy tym nie jest mocno wyeksponowana, co czyni porter stosunkowo łagodnym w odbiorze – jest gładki, aksamitny. Finisz jest lekko cierpki, taninowy. W ustach pozostaje odczucie stonowanej goryczki i nuty dymne. Piwo jest dość treściwe. Wysycenie niskie. |
Old Moor Porter z browaru Acorn to wyjątkowo smakowity porter.
Mamy w nim typowe smaki dla tego stylu – kawa, czekolada, karmel. Oprócz tego przyjemne nuty wędzonych owoców, śliwek i dodatek lukrecji.
Jest w nim miła słodycz, która nadaje treści temu piwu, kontrowana lekko cierpką goryczką.
Porter ten zawiera tylko 4,4% ABV, a w związku z tym, że jest smaczny, treściwy, gładki w odbiorze, to mam ochotę na jeszcze jedną porcję tego specjału.
Old Moor Porter pozostaje jednym z moich ulubionych porterów.